
Учени от Университета на Канзас в САЩ твърдят, че в еволюцията взимат превес и побеждават не най-приспособимите, а най-мързеливите организми – тези с най-бавен метаболизъм.
За целите на изследването са били проучени раковини от над триста вида съществуващи и вече изчезнали мекотели, обитавали бреговете на Атлантическия океан. Учените са изчислили скоростта на обмен на веществата на различните организми и са ги сравнили.
Резултатите показват, че „активният живот“ влияе крайно негативно на еволюционното развитие на безгръбначните - колкото по-бърз е бил техният метаболизъм, толкова по-кратък е еволюционният им живот.
„Изглежда, че еволюцията толерира най-бавните и апатични същества. Колкото по-бавен е вашият метаболизъм, толкова по-голям е шансът вашият вид да просъществува. Струва ми се, че е време да променим известното твърдение на Дарвин - оцеляват не най-приспособимите, а най-мързеливите“, добавя Брус Либерман от Оксфордския университет.
Чарлз Дарвин, човекът, който пръв дава идеята за еволюцията на всички видове и налага своята теория за Оцеляване на най-приспособените, наричана още естествен отбор.
Предлагаме ви няколко цитата на Дарвин за живота:
„Нито най-силният оцелява, нито най-интелигентният. Оцелява този, който е най-приспособим към промените."
„В дългата история на човечеството (и на животинския свят) са оцелявали онези, които са се научили да си помагат и да импровизират най-успешно."
„Защо талантът на мъжа не е наследствен? Защото умните мъже си избират жени с хубави лица..."
„Най-висшият възможен етап в моралната култура е, когато осъзнаваме, че трябва да контролираме мислите си.”