
От гледна точка на забавление, оставането у дома вероятно означава, че ви предстои да имате време за четене, да изгледате доста филми и много сърфиране в интернет. Но ние ви предлагаме нещо различно – да се насладите на световната културна съкровищница като посетите най-известните музеи по света, без да напускате дома си. Вижте едни от най-забележителните произведения на световното изкуство, докато удобно си седите в креслото у дома.
1. Парижкият Лувър е най-големият и най-посещаван музей в света, както и първият, които успя да затвори, отвори и пак да затвори врати, заради коронавируса. Освен това е и единственият световен музей, в който България отказа да реализира вече договорена изложба. На сайта си Лувърът предлага безплатни онлайн обиколки сред някои от най-важните и популярни експонати, като египетските антики и произведения на Микеланджело.
2. Британският музей е главната историко-археологическа институция на някогашната Британска империя и днешна Великобритания, един от най-големите в света, втори по посещаемост след Лувъра, и първи по брой призиви от други страни да им върне отнетите съкровища. С колекция от над осем млн. експоната, Британският музей е направил видими онлайн някои от експазициите си, като например „Предмети от римските градове Помпей и Херкуланум“. Музеят също си партнира с Google и предлага виртуални обиколки, използвайки технологията Google Street View.
3. Ермитажът е толкова голям, че дори и още да не е затворен, няма как да бъде разгледан с едно посещение. Музеят разполага с уебсайт, където е качен дигитален архив с много удобна навигация през жанровете и заглавията. В секцията „Акценти“ ще намерите всички най-важни и редки експонати от колекцията на Ермитажа: картини на известни руски и чуждестранни художници, яйца Фаберже, подбрани скулптури и бижута.
4. Ватиканските музеи са основани от папа Юлий II в началото на XVI век, а първият експонат е мраморната скулптура „Лаокоон и синовете му”, намерена на 14 януари 1506 г. в едно лозе на хълма Есквилин, Рим. Днес музите наброяват 54 галерии, или зали, сред които Сикстинската капела с фреските на Микеланджело и стаите на Рафаело. През 2013 г. оттам са минали 5,5 млн. души, от началото на март 2019 г. - нито един.
5. Смитсониън - Националният природонаучен музей във Вашингтон, един от най-посещаваните в света, позволява да надникнем към прекрасните му съкровища с онлайн виртуална обиколка на цялата територия и да обиколим всички нейни изключителни експонати, включително Залата на бозайниците, Зоокътът на насекомите и динозаврите и Залата на палеобиологията.
6. Пергамски музей, Берлин - Като един от най-големите музеи в Германия, този музей може да предложи много - дори и физически да не сте там. Той е дом на изобилие от древни артефакти, включително Ищарската порта на Вавилон и, разбира се, Пергамския олтар.
7. Соломон Гугенхайм е разположен в сграда, знакова за съвременната архитектура сграда на Франк Лойд Райт в Манхатън, Ню Йорк и притежава отлична колекция от творби на импресионизма, постимпресионизма и модерното и съвременно изкуство. Можете да разгледате отблизо колекциите и произведенията на автори като Пит Мондриан, Пабло Пикасо и Джеф Кунс, без да не излизате от вкъщи.
8. Метрополитън, или както го наричат накратко Мет е нюйоркският дом на около 2 милиона творби на изящните изкуства, но не е задължително да сте там, за да им се насладите. Уебсайтът на музея осигурява достъп до онлайн колекция и виртуални турове сред някои от най-впечатляващите творби на Джото, Ван Гог, Джексън Полък и др.
9. Райксмузеум в Амстердам е нидерландският национален музей, посветен на историята изкуствата. Музеят има постоянна експозиция с 8000 експоната и колекция от около 1 милион, създадени между от 1200 - и 2000 г., сред които шедьоври на Рембранд, Франс Халс, Йоханес Вермеер и Йеранимус Бош.
10. Musée d'Orsay, Париж - Можете на практика да се разходите из тази популярна галерия, в която се помещават десетки известни произведения на френски художници, работили и живели между 1848 и 1914 година. Разгледайте художествени произведения от Моне, Сезан и Гоген, наред с други.